Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

AKO ZISTIŤ ŠIKANOVANIE - Rady (nielen) pre rodičov

AKO ZISTIŤ ŠIKANOVANIE - Rady (nielen) pre rodičovVytlačiť
 

Školský rok je už v plnom prúde a niektorí rodičia sa už teraz zamýšľajú nad otázkou bezpečia svojho dieťaťa v škole. Je pritom takmer nepodstatné, či ide o prváčika alebo staršieho žiaka, či študenta. Každé dieťa predsa potrebuje na učenie pokojné a zdravé prostredie, ktoré sa od školy očakáva.

Šikanovanie v školách je žiaľ smutným faktom tejto doby a preto musíme byť pozorní na zmeny správania detí. Uvádzame preto niektoré z príznakov, ktoré môžu naznačovať, že vaše dieťa je šikanované:

  • Pred odchodom do školy alebo už večer vám dieťa oznamuje, že ho bolí brucho alebo hlava. Môže sa však vyskytovať aj nauzea, teda pocit nevoľnosti spojený so zvýšenou tvorbou slín, celkovou slabosťou a nechuťou k jedlu, ktorý môže končiť zvracaním.
  • Dieťa začne dostávať poznámky, že chodí neskoro na začiatok prvej vyučovacej hodiny. Často sa vyhovára, že zaspalo. V skutočnosti sa tak môže len vyhýbať partii spolužiakov, ktorí ho šikanujú.
  • Na začiatku školského roka je síce reálne, že deti potrebujú nejaké peniaze, ale nie vždy to musí byť do školy. Niekedy môže ísť o vydieranie spolužiakmi, preto je vhodné overiť si u triednej učiteľky, či ide skutočne o peniaze do nejakého školského fondu.
  • Spozornieť treba aj vtedy, ak si začne dieťa brať do školy viac jedla. Nemusí ísť vždy o hlad vášho dieťaťa, ale niekoho, kto ho šikanuje.
  • Alarmujúcim signálom pre rodičov môže byť vykrikovanie zo sna. Taktiež aj to, čo sa dieťaťu sníva. Ak sú to často sny o bojovaní, bude to následkom silného emocionálneho vypätia počas dňa.
  • Netreba tiež podceňovať zvýšenú agresivitu dieťaťa voči súrodencovi alebo aj iným členom rodiny. Niekedy môže ísť len o prirodzené reakcie obdobia puberty, ale treba sa zamyslieť aj nad možnosťou, že je dieťa šikanované.

Príznakov môže byť samozrejme viac. Ak budete mať podozrenie, že je vaše dieťa šikanované, oslovte jeho spolužiakov alebo učiteľov. Šikanovanie je možné zistiť aj s využitím analýzy rukopisu alebo kresby dieťaťa. Odbornú pomoc vám ochotne poskytne aj koordinátor prevencie kriminality na mestskom úrade. Termín konzultácie si môžete objednať prostredníctvom tohto e-mailu: miroslav.schlesinger@banovce.sk.

Na záver ešte jedno pozitívne uistenie vedenia mesta Bánovce nad Bebravou. Od októbra 2015 má každá škola i škôlka možnosť celoročne a bezplatne využívať rôzne preventívne programy, ktoré sú realizované pod záštitou primátora Mariána Chovanca. Súčasne oznamujeme vedeniu škôl, že už teraz si môžu školy nahlasovať termíny preventívnych akcií na vyššie uvedenom kontakte.

Prajeme všetkým deťom úspešný a pokojný začiatok školského roka.

Autor: MsÚ prevencia


 
 

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

 Bánovské noviny - reklama

Živý prenos z MsZ

 MsZ – živý prenos

8. zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ)

V stredu 23. októbra 2019 o 14.30 h sa uskutoční 8. zasadnutie MsZ v spoločenskej sále MsKS, Ul. J. Matušku 766/19 v Bánovciach nad Bebravou

ÚDRŽBA CIEST A TRÁVNATÝCH PLÔCH

nahlasovanie podnetov

 Parkovanie v meste
Združenie informatikov samospráv Slovenska
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Naše mesto kliká zodpovedne.sk
 Rádio WOW
Združená linka pomoc.sk
Projekt OVCE.sk

Valid HTML 4.01 Transitional

webygroup
ÚvodÚvodná stránka