Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

Revitalizácia mestského parku v Bánovciach nad Bebravou - sadovnícko architektonický návrh

Revitalizácia mestského parku v Bánovciach nad Bebravou - sadovnícko architektonický návrhVytlačiť
 

Mesto Bánovce nad Bebravou v rámci pripravovaného projektového zámeru „Revitalizácia mestského parku v Bánovciach nad Bebravou“  dalo  vypracovať architektonicko-urbanistickú štúdiu. Po jej schválení sa v zmysle tejto štúdie začala spracovávať realizačná projektová dokumentácia na tento projektový zámer. Okrem vybudovania stavebných objektov, vnútornej infraštruktúry a rozšírení mobiliáru bude jestvujúca zeleň v parku  revitalizovaná a doplnená rozsiahlou novou výsadbou.

Sadovnícko architektonický návrh mestského parku v Bánovciach nad Bebravou vytvára priestor pre relax, poznávanie a stretávanie sa v zelenej oáze mesta. V parku je centrálna plocha, ktorá má charakter menšieho námestíčka s trvalkovými výsadbami a lavičkami, ktorej dominuje orech čierny. Svah nad centrálnou plochou bol využitý na vybudovanie sedení amfiteátra s pódiom, ktorý poskytne priestor pre kultúrne, spoločenské, hudobné a divadelné predstavenia (koncerty, stretnutia partnerským miest, folklórne vystúpenia, letné kino,...).

V blízkosti amfiteátra je vytvorené jeho technické zázemie, ako aj stánok s občerstvením, sociálnymi zariadeniami a odkladacím priestorom pre športovcov. Vonkajšia terasa gastro prevádzky susedí s detským ihriskom pre najmenšie deti. Súčasťou detského ihriska sú aj zachované pôvodné dreviny,  čo vytvára variabilné svetelné podmienky. Okolo kmeňov stromov boli vytvorené zelené ostrovčeky, po obvode s lavičkami pre rodičov i deti. Detské ihrisko voľne prechádza do trávnatej plochy. Amfiteáter i centrálna plocha sú bezbariérovo prístupné aj vozíčkarom a matkám s kočíkmi. Druhým herným centrom je ihrisko pre väčšie deti (od 7 do 14 rokov), plocha s prvkami na balans a rovnováhu, doplnená o zaujímavé zrakové a sluchové zostavy. Centrom tejto časti sa určite stane vodný prvok s tryskajúcou vodou z dlažby. Neďaleko tejto aktívnej zóny sa nachádza kľudová plocha s množstvom lavičiek v trvalkových záhonoch a s pítkom.

Aktívni i rekreační športovci môžu využiť plochu fit ihriska so športovými zostavami, ale aj cyklistický a korčuliarsky okruh, ktorý vedie celým parkom. V južnej časti parku sa môže vytvoriť terénna modelácia a cyklokros. Vo východnej časti parku v trávniku je umiestnených niekoľko grilovacích stolov s posedením.

Navrhovaná výsadba okrasných ovocných drevín zvýši nielen biodiverzitu priestoru, ale prinesie aj sezónnu a farebnú premenlivosť. Súčasťou parku sú aj 2 náučné chodníky: NCH s environmentálnou tematikou a literárny NCH. Cieľom environmentálneho NCH je priblížiť najmä deťom faunu a flóru parku, život hmyzu, včiel, motýľov a vtákov, poukázať na význam drevín a rozdiel medzi domácimi a introdukovanými drevinami, ako aj poznávanie jedlých a jedovatých plodov. Obsahom literárneho chodníka sú významní spisovatelia, príp. dejatelia, ktorí sa narodili alebo pôsobili v meste a priblíženie ich tvorby a ukážky povestí z okolia. Informačné panely sú tvorené formou knihy, v ktorej si môžu návštevníci listovať. Súčasťou literárneho NCH je aj verejná knižnica (literárny domček) s knihami, ktoré je možné prelistovať na pohodlnej drevenej atypickej lavičke, s možnosťou využiť ju i ako ležadlo.

Pre vytvorenie lepšieho vzťahu obyvateľov mesta k parku, ale aj pre vytvorenie určitých identifikačných bodov, sa navrhli 2 miesta, ktoré sú vizuálne i polohovo významné, kde sa môžu umiestniť umelecké diela.

Autormi sadovnícko architektonického návrhu mestského parku v Bánovciach nad Bebravou v rámci projektového zámeru „Revitalizácia mestského parku v Bánovciach nad Bebravou „ sú: Ing. Marek Šumichrast (hlavný inžinier projektu ), Ing. arch. Martin Dulík, Ing. Mária Bihuňová, PhD.,Ing. Andrea Igazová, Ing. Štefan Lančarič, PhD.


 
 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

ÚvodÚvodná stránka