Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

Stanovisko mesta k situácii s neposkytovaním ambulantnej pohotovostnej starostlivosti pre deti a mládež od 1.7.2018

Stanovisko mesta k situácii s neposkytovaním ambulantnej pohotovostnej starostlivosti pre deti a mládež od 1.7.2018Vytlačiť
 

Erb mesta Bánovce nad BebravouMesto Bánovce nad Bebravou sa rozhodlo vydať objektívne stanovisko k súčasnej situácii v poskytovaní ambulantnej pohotovostnej starostlivosti pre deti a dorast i dospelých v našom meste.

V tlači začiatkom roka 2017 boli uverejnené informácie, v ktorých slovenských mestách bude poskytovaná ambulantná pohotovostná starostlivosť pre deti a dorast  i dospelých. Mesto Bánovce nad Bebravou nefigurovalo v návrhu pevnej siete poskytovateľov  tejto služby. Na podnet riaditeľky nemocnice sa uskutočnilo pracovné stretnutie, kde primátor mesta prisľúbil využiť všetky možnosti a podporiť zachovanie pohotovosti v meste.

Nasledujúcim krokom bola písomná žiadosť primátora Mariána Chovanca, ktorú adresoval na Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), aby vyjadril podporné stanovisko v súvislosti so zachovaním lekárskej pohotovosti v Bánovciach nad Bebravou. Predmetnú žiadosť predseda TSK Ing. Jaroslav Baška akceptoval a vyjadril primátorovi podporné stanovisko a jeho žiadosť odstúpil priamo ministrovi zdravotníctva SR. V liste okrem iného uviedol, že „Trenčiansky samosprávny kraj vyjadril podporné stanovisko primátorovi mesta Bánovce nad Bebravou a žiada o zachovanie ambulantnej pohotovostnej služby pre dospelých, ako aj ambulantnej služby pre deti a dorast v pripravovanej sieti ambulancií „Novej Pohotovosti“ v Bánovciach nad Bebravou, v minimálnom rozsahu ordinačných hodín do 22:00 hod., tak, ako to požaduje aj primátor mesta Bánovce nad Bebravou. Táto požiadavka je v záujme zachovania dostupnosti lekárskej služby prvej pomoci pre obyvateľov mesta, ako aj celého okresu Bánovce nad Bebravou.“

Na základe listu primátora Mariána Chovanca, ktorý podporil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), bol následne odoslaný list ministrovi zdravotníctva SR. Odpovedal naň generálny riaditeľ Ing. Peter Salon, ktorý  ubezpečil primátora, že „k pripravovanej legislatívnej úprave projektu Nová pohotovosť stále prebieha široká diskusia, že sa konajú interné stretnutia a hľadajú sa najoptimálnejšie riešenia. Ministerstvu zdravotníctva SR záleží na tom, aby pripravovaná úprava súčasnej lekárskej služby prvej pomoci bola moderná, ekonomicky a organizačne efektívna a aby skutočne slúžila občanom z pohľadu dostupnosti, efektívnosti a kvality. Za týmto účelom zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR komunikujú s príslušnými zástupcami s cieľom, aby konečný návrh zodpovedal potrebám občanov.“ Generálny riaditeľ ďalej uviedol, že aktuálne je jedným zo záverov legislatívneho návrhu projektu, v ktorom sa „pevné body ambulantnej pohotovostnej služby predpokladajú vo všetkých okresoch Slovenskej republiky“.

Potom nasledovala pracovná návšteva vtedajšieho ministra zdravotníctva Tomáša Druckera v sídle Trenčianskeho samosprávneho kraja, kde sa pod vedením Jaroslava Bašku uskutočnila rozsiahla diskusia s predstaviteľmi zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb na území kraja. Zúčastnili sa jej tiež riaditelia nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK a zamestnanci Odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci Úradu TSK, sa dotkli viacerých vážnych tém. Jednou z nich bolo aj zachovanie lekárskej služby prvej pomoci pre dospelých, v každom okresnom meste na území TSK. Minister sa k tejto veci vyjadril, že aktuálnym zámerom je, aby boli zachované. Na základe uvedeného, primátor Marián Chovanec vyjadril presvedčenie, že spoločné aktivity, ktoré vyvinul spolu s Bánovčanmi, prinesú pre Bánovce nad Bebravou a obyvateľov okolitých obcí, záverečné pozitívne stanovisko k zámeru.

Občania o všetkých krokoch boli informovaní prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov. Spoločné úsilie bolo úspešné a  vo Vyhláške č. 22/2018 Z.z. je mesto Bánovce nad Bebravou zaradené medzi  spádové územia a pevné body pre ambulancie pevnej ambulantnej pohotovostnej služby pre deti a mládež i dospelých.

Zmena legislatívy znamená, že na  poskytovanie ambulantnej pohotovostnej služby sa musí nájsť žiadateľ. Komplikáciou je  i fakt, že lekári nie sú povinní slúžiť vo svojom zdravotníckom obvode a ďalším veľkým problémom je i nedostatok odborného lekárskeho personálu. Toto sa odrazilo aj v iných odboroch zdravotníckej starostlivosti. Napriek uvedenému  spoločne s vedením nemocnice veríme, že sa situáciu podarí zvrátiť a ambulantná pohotovostná služba pre deti a dorast sa do nášho mesta čo najskôr vráti.

Tlačová správa mesta


 
 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

ÚvodÚvodná stránka