Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

Dajme odpadu druhú šancu

Dajme odpadu druhú šancuVytlačiť
 

Mesto Bánovce nad Bebravou i viaceré miestne organizácie vyvíjajú v rámci environmentálnej výchovy rôzne aktivity na zvýšenie povedomia o možnostiach recyklácie a zhodnocovania odpadu, a to najmä  v snahe reagovať na súčasný stav komunálneho odpadového hospodárstva a nepriaznivý pomer skládkovania k recyklácii.

Európske i národné štatistiky ukazujú, že biologický odpad tvorí takmer 40% celkového odpadu domácností. Kompostovanie je jednou z najefektívnejších metód predchádzania vzniku odpadov ako i zhodnocovania biologicky rozložiteľných odpadov (BRO), v ideálnom prípade priamo v mieste ich vzniku – domácim alebo komunitným kompostovaním. 

Dajme odpadu druhú šancu je názov projektu, v rámci logo nadacia SLSPktorého sa mesto uchádzalo o finančnú podporu Nadácie Slovenskej sporiteľne na nákup záhradných kompostérov a interiérových nádob na separovaný odpad pre materské a základné školy.

Celkové náklady projektu predstavovali 7 137 EUR, pričom nadácia poskytla 4 532 EUR a zvyšok tvorí spoluúčasť mesta z rozpočtových zdrojov.

Súčasťou projektu sú aj osvetové aktivity. Mladšie deti dostali náučnú omaľovánku a starší žiaci zaujímavú informačnú brožúrku o kompostovaní a recyklácii. Jednotlivé školy a škôlky pripravili pre deti tvorivé dielne, besedy alebo podujatia, kde sa najmä formou hry a zážitku majú naučiť správnym návykom už od detského veku. Žiaci, vrátane tých, ktorí nebývajú v rodinných domoch alebo nepoznajú kompostovanie napríklad zo záhrad starých rodičov, môžu priamo sledovať kompostovací proces. Vyzbieraný biologicky rozložiteľný odpad sa vloží do záhradných kompostérov a po dozretí kompostu deti spolu s pedagógmi kompost preosejú a budú prihnojovať záhony v areáli školy.

Získané vedomosti a zručnosti v oblasti kompostovania a separovania odpadov môžu následne využívať i vo svojich domácnostiach a motivovať tak aj ostatných členov rodiny a svoje okolie.


 
 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

 Bánovské noviny - reklama

Živý prenos z MsZ

 MsZ – živý prenos

8. zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ)

V stredu 23. októbra 2019 o 14.30 h sa uskutoční 8. zasadnutie MsZ v spoločenskej sále MsKS, Ul. J. Matušku 766/19 v Bánovciach nad Bebravou

ÚDRŽBA CIEST A TRÁVNATÝCH PLÔCH

nahlasovanie podnetov

 Parkovanie v meste
Združenie informatikov samospráv Slovenska
 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
Naše mesto kliká zodpovedne.sk
 Rádio WOW
Združená linka pomoc.sk
Projekt OVCE.sk

Valid HTML 4.01 Transitional

webygroup
ÚvodÚvodná stránka