Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

Hlasovanie za projekt Detského knižného klubu

Hlasovanie za projekt Detského knižného klubuVytlačiť
 

V termíne 15. 1. - 31. 1. 2019 máte možnosť hlasovať za projekt "Detský knižný klub", a to zaslaním sms vo formáte HLAS 685 na telefónne číslo 0902 020 292.

Projekt svojimi slovami priblíži jedna z iniciátoriek, Eva Lavríková:

Jednou z prvých vecí, ktoré som ako učiteľka literárno-dramatického odboru po nástupe na Základnú umeleckú školu urobila, bolo, že som z domu do triedy dovliekla všetky svoje knihy pre deti a mládež. Momentálne je to okolo 400 titulov. No a čo s nimi robia deti? Čítajú ich. Rozprávajú sa o nich. Navzájom si ich odporúčajú. Požičiavajú si ich. A občas ich nechávajú rozhádzané, aj to k tomu patrí. Skrátka, žijú s nimi.

Veľmi sa preto teším, že projekt Detského knižného klubu, ktorý sme s Luciou Bielikovou vypracovali v rámci grantovej výzvy Mám na to Nadácie Slovenskej sporiteľne, sa dostal do užšieho výberu 100 najlepších. Z týchto 100 sa do konca januára hlasovaním vyberá 15 projektov s najväčšou podporou, ktoré sa zrealizujú. Dovoľujeme si preto uchádzať sa o vašu priazeň – prejaviť nám ju môžete zaslaním sms vo formáte „HLAS 685“ na telefónne číslo 0902 020 292.

Cieľom projektu je založenie knižného klubu pre deti a mládež na sídlisku Dubnička. Fyzickou súčasťou projektu bude knižná búdka s oddychovou zónou v exteriérových priestoroch areálu školy, slúžiaca na voľné zapožičiavanie a výmenu kníh všetkým deťom a širokej verejnosti. V interiéri školy vznikne čitateľský kútik s knižnicou, kde sa bude pravidelne raz mesačne stretávať detský knižný klub s príležitostnými tvorivými dielňami či inými zážitkovými sprievodnými aktivitami.

Veľmi by som si priala, aby boli knihy bežnou súčasťou života viacerých detí. Nielen pre zjavné výhody, ktoré čítanie poskytuje – rozvoj slovnej zásoby, zlepšovanie čítania a celkovo vnímania s porozumením, cibrenie predstavivosti a kreatívneho myslenia, nárast schopnosti obrazok deti knizneho klubuempatie, a vôbec rozvoj osobnosti –  ale aj len tak, pre radosť. Pretože čítanie je radosť, môže ňou byť. Pokiaľ deťom dovolíme, aby sa ňou stalo. Pokiaľ im dovolíme vyrastať obklopení knihami a dobrými príbehmi. Pokiaľ budeme ochotní sa s nimi o prečítanom rozprávať. A ak budeme schopní im čítanie doplniť rôznymi príbuznými aktivitami a prepojiť tak zistené so zažitým, tak len dobre.

Bánovce v posledných mesiacoch viackrát ukázali, že majú komunitného ducha a zo spoločných aktivít sa nielen tešia, ale vedia k ich úspechu aj aktívne prispieť. Dúfame preto, že nás podporíte aj v tejto – a keď uspejeme, pošlete za našimi knižkami a aktivitami podporujúcimi fantáziu svoje deti či vnúčatá.

Ako totiž na ostatnej hodine povedal jeden môj deväťročný žiak: „Poviem vám to takto – fantázia je super, tam sa ti decká vybláznia aj zadarmo.“

Viac informácii o projekte  https://mamnato.sk/grant/

 


 
 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

ÚvodÚvodná stránka