Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

História knižnice

Počiatky vzniku knižnice sa datujú od roku 1870. Knižnica bola spojená s existenciou Meštianskeho čítacieho spolku. Spolok založili miestni učitelia Anton Jakab a Štefan Baríny. Do jeho majetku patrili knihy a časopisy Národnie noviny, Obzor, Orol, Národný hlásnik, Raraška.
Knižnica sa skladala z darovaných kníh. Knihy sa požičiavali súkromne do rodín. Túto funkciu vykonávala rodina Lapárovcov. Po roku 1918 knihy požičiaval Anton Šebo.
V roku 1922 Obecné zastupiteľstvo v Bánovciach v snahe pomôcť ľudu pri vzdelávaní sa rozhodlo zakúpiť knihy od Antona Šebu. Knižnica bola umiestnená v budove Mestského domu v Bánovciach nad Bebravou. Prvým knihovníkom bol Alfonz Vojťák. Napriek malému počtu kníh sa hodne kníh požičiavalo. V dobe trvania Slovenského štátu boli mnohé knižnice
zatvorené. Medzi ne patrila aj bánovská knižnica.
Po oslobodení v roku 1945 došlo k zmenám aj v živote knižníc. Obnovila sa činnosť bánovskej knižnice. Knihy sa požičiavali jedenkrát v týždni. Odmena pre knihovníka bola 100 korún. Knihovník Vojtech Gašparík bol zamestnancom Národného výboru v Bánovciach nad Bebravou. Funkciu knihovníka vykonával popri zamestnaní. V roku 1948 bolo v knižnici 800 zväzkov kníh. Knižnica bola i naďalej umiestnená v budove Mestského národného výboru, na prízemí. Keď sa v roku 1951 premenovali obecné knižnice na ľudové, v našom meste sa z obecnej knižnice stáva Okresná ľudová knižnica. V roku 1952 sa knižnica presťahovala do Domu osvety. Riaditeľkou knižnice bola Anna Sečanská, zamestnaná na plný úväzok. Knižný fond neustále narastal a rozširovali sa priestory, v ktorých sa knižnica nachádzala. V roku 1955 sa stal správcom knižnice Štefan Obert, ktorý odovzdal knižnicu Irene Čukanovej. V rokoch 1957 až 1969 pôsobila vo funkcii vedúcej knižnice Margita Lišková. Jej spolupracovníčkou bola Zdenka Užíková.
V tejto dobe prichádzali na besedy do Bánoviec významní spisovatelia napr. Rudo Móric, Rudolf Jašík, Miloš Krno, Alfonz Bednár, Katarína Lazarová atď. Zásluhou pracovníčok knižnice bola odhalená pamätná tabuľa Janka Jesenského, národného umelca, spisovateľa a básnika, na dome, v ktorom pracoval v rokoch 1905 – 1914. Pamätná tabuľa bola odhalená pri príležitosti 90. výročia jeho narodenia.
Za veľmi dobrú prácu s čitateľmi získala knižnica významné ocenenia. Za veľmi dobrú prácu s čitateľmi dostala Okresná ľudová knižnica titul Vzorná ľudová knižnica.
Pri príležitosti 150. výročia narodenia Ľudovíta Štúra bola knižnica premenovaná na Mestskú knižnicu Ľudovíta Štúra.
Pod vedením vedúcej knižnice Zdenky Užíkovej sa práca s knihou dostáva na vysokú úroveň. Vo funkcii vedúcej knižnice pôsobila 24 rokov. Pod jej vedením bola knižnica v roku 1974 presťahovaná na sídlisko Sever do priestorov bývalej domovej správy.
V týchto priestoroch sa nachádza dodnes.


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

ÚvodÚvodná stránka