Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

Mládež vs. poslanci

Mládež vs. poslanciVytlačiť
 

mladez bn.JPGV rámci projektu Kraj a mestá spolu pre mladých, na ktorom mesto Bánovce nad Bebravou spolupracuje s Trenčianskym samosprávnym krajom a Regionálnym centrom mládeže Trenčín, sa uskutočnila prvá aktivita zameraná na zistenie potrieb mladých ľudí v meste a zvýšenie ich participácie a záujmu o verejné dianie.

Workshop bol určený mladým ľudom vo veku od 13 do 30 rokov, ktorých úlohou bolo prostredníctvom rôznych aktivít vyjadriť svoj názor na život v Bánovciach a pomenovať, čo sa im páči, nepáči, čo by uvítali alebo radi zmenili.

Po hodine sa do workshopu zapojili i primátorka a poslanci, ktorých prvou úlohou bolo tiež vyjadriť svoj vzťah k mestu pomocou obrázkových kariet. Následne diskutovali s mládežou na štyri vybrané témy. Mládežníci zvolili témy enviro, park+zeleň, kultúra a šport. Ocenili by napríklad viac kontajnerov na separovaný odpad v blízkosti škôl i v centre mesta, vyjadrili záujem o spoločný mládežnícky ples, rekonštrukciu ihrísk a viac komunitných športových podujatí (napr. medzisídliskovú ligu). Vznikol i nápad na športový turnaj "mládež vs. poslanci". Veľkým prianím mládeže je, aby sa vrátil život do parku, pričom by uvítali i verejnú diskusiu na túto tému. Viacerí mladí ľudia vyjadrili nespokojnosť so správaním sa obyvateľov mesta a sú často sklamaní z ľahostajnosti obyvateľov voči znečisťovaniu či nezáujmu o kultúru a aktivity.

Zástupcovia samosprávy sa oboznámili s postojmi a názormi mladých ľudí a naopak mládež si mohla doplniť svoju predstavu o fungovaní samosprávy. O výstupy z projektu prejavili záujem i poslanci, ktorí sa workshopu nemohli zúčastniť. Mládežníci zase vyjadrili záujem podobné stretnutia opakovať.

Ing. Mirka Robochová
Referent práce s mládežou

Podrobné výstupy z projektu sú zverejnené v priloženom súbore:

 


 
 

Kraj a Mestá spolu pre mladých

Krajské centrum voľného času (KCVČ) Trenčín Regionálne centrum mládeže Trenčianskeho kraja spustilo nový projekt s názvom Kraj a mestá spolu pre mladých. V rámci neho je pripravená aj séria školení a podporných aktivít na rozvoj práce s mládežou v kraji na lokálnej úrovni.

Cieľom prvého stretnutia bolo nastavenie spolupráce medzi regionálnou a miestnou samosprávou a zistenie východiskovej situácie práce s mládežou v jednotlivých mestách. Zo školenia vyplynulo miestnym koordinátorom aj niekoľko úloh, ktoré sa týkajú predovšetkým mapovania potrieb mladých ľudí, zosieťovania jednotlivých organizácií pracujúcich s mládežou a následnej príprave okrúhlych stolov s ich zástupcami, vedením mesta či jednotlivými poslancami.

Spoločným cieľom je vychovávať mladých ľudí k aktívnemu prístupu, záujmu o veci verejné a participácii na rozhodovaní v mestách. „Rozvoj kompetencií, vedomostí a zručností koordinátorov a následné aktivity zamerané okrem iného aj na rozvoj dobrovoľníctva a inklúzie, budú pokračovať po dobu 22 mesiacov. Finálnou métou bude vypracovanie koncepčných materiálov určujúcich ďalší rozvoj mládeže na miestnej úrovni s prepojením na strategické dokumenty vyššieho územného celku a národnú stratégiu v roku 2020,“ vysvetlila Silvia Štefániková s tým, že podporné aktivity pripravilo KCVČ s podporou grantového programu Erasmus + a s víziou, že budú prínosné pre mladých ľudí nielen v Trenčianskom kraji.

 


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

ÚvodÚvodná stránka