Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

Roztancovali celú škôlku a pohostili viac ako 100 spolužiakov

Roztancovali celú škôlku a pohostili viac ako 100 spolužiakovVytlačiť
 

Pod záštitou projektu Kraj a mestá spolu pre mladých Regionálneho centra mládeže Trenčín, ktoré v týchto mesiacoch iniciuje dobrovoľnícke aktivity v celom Trenčianskom kraji, sa i v našom meste zrealizovali zatiaľ dve úspešné podujatia.

ZŠ Gorazdova a ZŠ Školská vyslala 3 zástupcov na školenie Aktiv, kde sa formou zážitkovej pedagogiky naučili ako vypracovať projekt. Spolu s ďalšími pomocníkmi potom dali hlavy dokopy a zrealizovali aktivitu prospešnú pre svoje okolie. 

Kristína, Miriam a Štefan sa so spolužiakmi zo ZŠ Gorazdova zamysleli nad svojimi malými „susedmi“ z MŠ Komenského, ktorých krôčiky povedú v septembri prvý krát do školy. Čo by im pomohlo pri začleňovaní sa do nového kolektívu, ako sa lepšie zoznámiť, pracovať v skupine či komunikovať nielen s najlepšími kamarátmi? Ako môžu veľkí pomôcť malým?

P1180017 maly.jpgVymysleli tak dobrodružný deň s aktivitami zameranými na tímovú spoluprácu a komunikáciu. Deti boli náhodne rozdelené do družstiev a ich úlohou bolo absolvovať niekoľko stanovíšť a získať časť mapy, ktorú potom spoločne poskladali. Odmenou im bolo nielen zábavné popoludnie, ale i ukrytý ozajstný poklad. Na záver úspešného hľadania žiaci zapojili deti do spoločnej tanečnej choreografie. Úžasným momentom bolo, keď sa do tanca spontánne zapojili aj deti z ostatných tried, ktoré sa hrali v areáli škôlky.  

Pre veľký záujem budú mládežníci zrejme túto aktivitu opakovať aj pre ďalšie triedy materskej školy.

Žiakom zo ZŠ Školská pod vedením Natálie, Tamary a Valérie nie je ľahostajný súčasný životný štýl, stále častejšia obezita u detí, málo pohybu a pasívne spôsoby trávenia voľného času. Pripravili preto až dvojdňové podujatie pre triedy 1. až 5. ročníka, teda pre viac ako sto detí!

IMG_20190411_085202.jpgNajskôr si formou ankety pozbierali názory niektorých žiakov. Potom vypracovali prezentáciu o zdravom životnom štýle a pustili deťom náučné video o správnej výžive detí. Aby len tak pasívne nesedeli, zapájali deti formou kvízových otázok a nechali ich doplniť obrázky jedla do potravinovej pyramídy. Ako deti pochopili, o čom je reč, si overili formou dotazníka, ktorý vypracovávali v skupinách.

V zmysle zdravého životného štýlu pokračovalo podujatie i v nasledujúci - športový deň. Každá trieda si vyskúšala rôzne športové disciplíny a mohli sa pohostiť nápaditým špízom P1170963 maly.jpgz čerstvej zeleniny alebo ovocia, ktoré dievčatá svojpomocne pripravili. Na pitie uvarili bylinkové čaje z vlastnoručne zbieraných byliniek, samozrejme bez cukru.

Ako uviedla pani riaditeľka, viaceré pani učiteľky zachytili veľmi pozitívnu spätnú väzbu od žiakov, ktorí sa vďaka zážitku mnohému naučili.

Obe podujatia vyžadovali nemalú dávku úsilia, kreativity a pilnej prípravy. Urobiť niečo dobrovoľne nad rámec svojich povinností, čo prinesie osoh aj okoliu je najmä činom dobra. No v dnešnej dobe nie je výnimkou, že dobrovoľnícke aktivity sú čoraz viac cenené aj u mnohých zamestnávateľov, ktorí prihliadajú na angažovanosť uchádzačov, nehovoriac o praktických skúsenostiach s vypracovaním a realizáciou vlastného projektu.

 

Miroslava Robochová, Referent práce s mládežou MsÚ


 
 

Kraj a Mestá spolu pre mladých

Krajské centrum voľného času (KCVČ) Trenčín Regionálne centrum mládeže Trenčianskeho kraja spustilo nový projekt s názvom Kraj a mestá spolu pre mladých. V rámci neho je pripravená aj séria školení a podporných aktivít na rozvoj práce s mládežou v kraji na lokálnej úrovni.

Cieľom prvého stretnutia bolo nastavenie spolupráce medzi regionálnou a miestnou samosprávou a zistenie východiskovej situácie práce s mládežou v jednotlivých mestách. Zo školenia vyplynulo miestnym koordinátorom aj niekoľko úloh, ktoré sa týkajú predovšetkým mapovania potrieb mladých ľudí, zosieťovania jednotlivých organizácií pracujúcich s mládežou a následnej príprave okrúhlych stolov s ich zástupcami, vedením mesta či jednotlivými poslancami.

Spoločným cieľom je vychovávať mladých ľudí k aktívnemu prístupu, záujmu o veci verejné a participácii na rozhodovaní v mestách. „Rozvoj kompetencií, vedomostí a zručností koordinátorov a následné aktivity zamerané okrem iného aj na rozvoj dobrovoľníctva a inklúzie, budú pokračovať po dobu 22 mesiacov. Finálnou métou bude vypracovanie koncepčných materiálov určujúcich ďalší rozvoj mládeže na miestnej úrovni s prepojením na strategické dokumenty vyššieho územného celku a národnú stratégiu v roku 2020,“ vysvetlila Silvia Štefániková s tým, že podporné aktivity pripravilo KCVČ s podporou grantového programu Erasmus + a s víziou, že budú prínosné pre mladých ľudí nielen v Trenčianskom kraji.

 


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

ÚvodÚvodná stránka