Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

Správa majetku mesta

Základné údaje

Správa majetku mesta
Nám. Ľ. Štúra 1/1
957 01 Bánovce nad Bebravou

Právna forma: príspevková organizácia s právnou subjektivitou
IČO: 42 273 668
DIČ: 2820006992
Zastúpená: Milan Filo, poverený riaditeľ

Tel.: 038/7629 114
e-mail: milan.filo@banovce.sk


 

Envirodeň v BánovciachVytlačiť
 

Bude mať Slovensko stredomorskú klímu? Budeme ako vnútrozemská krajina pestovať pomaranče a palmy, alebo sa trápiť vlnami extrémnych horúčav a dlhodobým suchom? Aj na podobné otázky dostali odpoveď účastníci besedy s uznávaným slovenským klimatológom Jozefom Pechom v piatok 6. septembra 2019.

IMG_4024.JPGMgr. Jozef Pecho pochádza z Bánoviec, v súčasnosti pôsobí v Slovenskom hydrometeorologickom ústave a venuje sa aj popularizácii meteorológie a klimatológie. V rámci dvoch prednášok priblížil takmer 400 študentom Gymnázia Janka Jesenského a Strednej odbornej školy strojníckej dopady globálneho otepľovania a náš vplyv na zmenu klímy. V popoludňajších hodinách v priestoroch mestskej knižnice bola pripravená beseda pre verejnosť. Najčastejšie otázky publika smerovali k možným riešeniam a ako my sami môžeme prispieť k zníženiu osobnej uhlíkovej stopy. Podľa vyjadrení klimatológa na individuálnej úrovni je to zmenou životného štýlu, napr. znížením konzumácie mäsa, obmedzením využívania leteckej a automobilovej dopravy a najmä prehodnotením konzumného spôsobu života.

Environmentálnym témam sa školy na území mesta venovali počas celého dňa. Zrealizovali viacero edukačných alebo praktických aktivít. V materských školách deti triedili odpad, spoznávali rastliny a venovali sa údržbe zelene.

ms 5aprila 1.jpgV MŠ Severka na ul. 5. apríla učila deti environmentálnej výchove „Lienka Bodkulienka“. Deti si dokonca vytvorili vlastnú knihu s pravidlami správania a v prírode. „Našim želaním je vypestovať u detí prostredníctvom takýchto podujatí rozvoj environmentálneho povedomia a pozitívny vzťah k prírode,“ vyjadrila riaditeľka MŠ 5. apríla Helena Šulová.

ms kom1.jpgAko uviedla riaditeľka Andrea Bučková v MŠ Komenského je „Envirodeň“ takmer každý deň, nakoľko materská škola je na environmentálnu výchovu profilovaná. Deti na školskom dvore spoločne s pani učiteľkami zametajú, polievajú kvety, starajú sa o kvetinové záhony, hrabu lístie, separujú odpad, umiestňujú hmyzie domčeky, kŕmidlá a búdky pre vtákov. „Máme veľkú radosť, že deti prejavujú environmentálne cítenie a tešia sa z realizácie týchto aktivít,“ dodala riaditeľka Bučková. V areáli školy si vybudovali krásne jazierko pre korytnačky, o ktoré sa deti radi starajú. Spoločne vysádzali stromčeky i levanduľu do vlastnej bylinkovej záhradky. Deti sa učili spoznávať liečivé bylinky a svoje poznatky si overili v hre s názvom „Poznaj a chráň“.

Školské dvory si upravili i žiaci základných škôl.

 „Každodenne prichádzame do školy, je našim druhým domovom a preto sme sa rozhodli aj na našej škole J. A. Komenského vyzbierať odpadky a vyčistiť areál,“ uviedla zástupkyňa riaditeľa školy Jana Bulíková. „Veríme, že sa tým bude úroveň povedomia našich žiakov zvyšovať a aj takýmito aktivitami si uvedomia nutnosť zodpovedného správania sa k svojmu okoliu a k prírode.“ dodala.

ZŠ Školská privítali lektorov z výchovno vzdelávacieho projektu NEPZ, ktorí sú zároveň terénnymi pracovníkmi v rezervácii na Sumatre. Žiakov všetkých ročníkov oboznámili s kritickým stavom koralových útesov v tejto oblasti. Žiaci sa rozprávali aj o starostlivosti o ryby v školskom jazierku a v školskom klube si zahrali vedomostný kvíz „Poznáš a vieš“ o význame rôznych živočíchov.

gorazdova_1.jpgZŠ Gorazdova učila „Včielka Elka“ žiakov o živote včiel a zoznámili sa s prácou včelára. Diskutovali o význame vody a stromov ako symbolov života. Zamysleli sa nad pôvodom potravín a nevyhnutnosťou ich dovozu leteckou alebo kamiónovou dopravou. Pomocou brainstormingu vytvorili na tabuľu myšlienkovú mapu pojmu klíma a následne kreslili a maľovali pojmy sucho a povodeň. Na základe týchto obrázkov sa zamysleli, ako môžu pomôcť pri trvalo udržateľnom rozvoji planéty.

ZŠ Partizánska pracovali aj na konečnej realizácii bylinkovej špirály a vyvýšených záhonov, ktoré budú žiakom a učiteľom slúžiť na hodinách pestovateľských prác a pracovného vyučovania. V ZŠ Duklianska deti vysadili interiérové i exteriérové rastliny a kreslili na enviro-tému.

 

Tlačová správa mesta

 


 
 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

ÚvodÚvodná stránka