Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
Bánovce nad BebravouHľadať
 
 

Znaky a symboly Mesta Bánovce nad Bebravou

Erb mesta

Erb mesta šráfovaný

Erb mesta

Erb mesta Bánovce nad Bebravou má tvar neskorogotického štítu. V striebornom (bielom) poli je umiestnená zelená listnatá vetvička s troma červenými zlatostredými (žltostredými) a zelenokališnými sklonenými ružami a dvoma červenými pukmi. Pri čierno-bielom vyjadrení farieb strieborná (biela) zostáva voľná, zelená sa vyjadruje šikmým šrafovaním, červená sa vyjadruje vertikálnym šrafovaním, zlatá (žltá) je bodkovaná, alebo sa erb použije v čistej grafickej linke.

 

 Vlajka mesta

Vlajka mesta, zástava mesta

  1. Vlajka mesta vychádza z farieb erbu mesta. Vlajka pozostáva z troch pozdĺžnych pruhov vo farbách červenej, zelenej a bielej. Pomer strán je 2:3 a ukončená je dvomi cípmi, t.j. zástrihom ( tzv. lastovičí chvost), ktorý siaha do jednej tretiny dĺžky vlajky. Vlajka mesta sa vztyčuje tak, že červené pole vlajky je hore.
  2. Zástava mesta je odvodená od vlajky mesta. Je vždy pevne spojená so žrďou alebo priečnym rahnom. Ak sa zástava používa vo forme korúhvy, je červené pole z čelného pohľadu vždy vľavo. Rozmery nie sú pevne stanovené, spravidla dĺžka zástavy nepresahuje trojnásobok šírky. 

Pečať mesta

Pečať mesta

Pečať mesta je okrúhleho tvaru s priemerom 35 mm s mestským erbom uprostred a kruhopisom MESTO BÁNOVCE NAD BEBRAVOU.

 Znelka mesta

Znelka mesta

1. Znelkou mesta Bánovce nad Bebravou (ďalej len znelka mesta) je ľudová pieseň z konca 19. storočia „Bánovský meský dom“. Pre zachovanie úcty k historickej predlohe sa text znelky oficiálne používa v miestnom nárečí.

2. Text znelky mesta Bánovce nad Bebravou v miestnom nárečí je:

Bánovsky meský dom, bánovsky meský dom,
pekne malovaný.
Tam nás odobrali, tam nás odobrali,
tí vojenskí páni.
My mosíme narukuvať, svoje milé doma nahať,
my mosíme iti, my mosíme iti
za vlasť bojovati.

Frajerôčka moja, frajerôčka moja,
pekne sa mi mávaj.
Na svojho frajera, na svojho frajera,
nikdy nezabývaj.
S tebou sa ja smutný lúčim, Pánu Bohu ťa poručím.
Keď sa vrátim domov, keď sa vrátim domov,
budeš ženou mojou.

3. Znelka mesta sa hrá alebo spieva pri slávnostných príležitostiach ako napr. mestské oslavy, slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva, prijatie významných osôb a pri iných významných príležitostiach miestneho charakteru. Pokiaľ sa znelka mesta použije pri príležitostiach, pri ktorých sa používa štátna hymna, znelka mesta sa hrá alebo spieva po štátnej hymne.

4. Notový záznam znelky mesta tvorí prílohu číslo 1 Štatútu mesta.
 


 

 

Znelka mesta

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

Za obsah zodpovedá
webmaster@banovce.sk

ÚvodÚvodná stránka